>

Hangi odaya ne renk perde alalım? 

     Evlerimizin belki de en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Danteller, tualler, taftalar, kadifeler, ipekler, ketenler, camlarımızı güzel göstermekten öte mahremiyetimizi korumamızı sağlar. 

    
    
Temiz ve güzel döşenmiş ev kişinin mutluluğunu ve evde zaman geçirme isteğini artırır. Yaptıracağımız tül ve perdeler odamızdaki diğer dekorasyon ile doğru orantılı olmalıdır. Spor mobilya ile gidebilecek modeller daha sade kesimli olmalıdır. Ya da desenli halı ve koltuklar ile uyumlu perdeler ve tüller düz renk ve abartısız olmalıdır. Aksi halde ne mobilya, ne halı ne de perdelerimiz kalitesini gösterir. Ortam boğucu, karışık ve kalitesiz görünür. Klasik döşenmiş mekanın perdeleri spor kesimli kumaş ve modellerden seçilmemelidir. Desen ağırlıklı döşenmiş odada düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda perde seçmeliyiz.

     Doğal kumaşlardan yapılmış perde ve tüller her odada rahatlıkla kullanabileceğimiz dokumalardır. Bunlar ipek, ipek vual, pamuk, keten kumaşlardır. Işığa ve toza karşı duyarlıdır, çabuk yıpranır ve erir, fiyatları sentetik kumaşlara göre oldukça yüksektir, makinede yıkama asla yapılamaz, kuru temizlemeye verilmesi doğru olur; ama elde deterjansız yıkanabilir. Buna rağmen her türlü modelde güzel ve doğru etki verir, doğal malzemeden dokunduğu için hava akımlarını doğrudan alır, daha şık ve gösterişli durur, nefes alan kumaşlardır. Fiyatları 35 milyondan başlayıp 150-200 milyona kadar çıkabiliyor. Fiyatları uygun ve kullanımı kolay perde yaptırmak özellikle çalışan hanımlar için önem taşır. İşlenmiş elyaf, viskon, polyester dokumalar hem uygun fiyatta hem de makinelerde yıkanabilen kumaşlardır. Sentetik olduğu için odayı iyi havalandırmazlar, rutubetli odalarda sentetik oranı düşük kumaşları tercih etmeliyiz. Bu tarz dokumalarda model çok önemlidir; pilesi az, düz modeller doğru seçimdir. Sentetik dokumaları 30 dereceden yüksek ısıda ve sık yıkamamalıyız. Fiyatları 8 milyondan başlayıp 70 milyona kadar olabiliyor. Mekanımızdaki pencerenin genel durumu perdelik modelimizi seçmemizde büyük önem taşır; küçük camlarda sade modeller ve kumaşlar tercih edilmelidir. Karanlık odalarda şeffaf açık renk tül ve perdeler seçilmelidir. Büyük pencereli odalarda yere kadar uzanan, uçuşan, iki üç çeşit perde kullanılabilir. 

     Salonlar için son senelerin trendi mekanizmalı (stor) perdeler doğru bir seçimdir. Değişik kalitedeki mekanizmaların bazıları çabuk bozulabilir, garantili olanları tercih etmeliyiz. Fiyatları 25 milyon ila 70 milyon arasında değişiklik gösteriyor. Bu tür modellerde 4 metrelik camda 4,20 metre kumaş kullanılırken, pileli klasik model perdelerde 1’e 2,5 metreden 10 metre kumaş kullanılır. Dolayısı ile mekanizma fiyatı ile kumaş fiyatı birbirine denk gelir.

 

BÜYÜK PENCERELER

      Büyük pencerelerde yerlere kadar uzanan düz renk tüller, pano ve balon kadife, tafta, sonil kumaştan yapılmış perdeler mekanı daha ayrıcalıklı gösterecektir. Perdelik kumaştan yaptırılabilecek duvar panosu ve küçük süs yastıkları mekandaki dekorasyonu tamamlayacaktır.

      Bordo, yeşil, altın sarısı ve tonları, kahverengi, kırmızı, bej tonları salonlar için doğru seçimdir. Kendinden desenli dokumalar klasik bir havayı yansıtırken; sadece tül kullanılmış camlar modern spor ve ferah bir salon etkisini verir.

 

 

    ÇOCUK ODALARI

     Çocuk odalarında perdeler abartıdan uzak olmalıdır. Aydınlık, ferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşları tercih etmeliyiz, yarım perde ve tüller ideal seçimlerdir. 

     Tüller erkek çocukları için çizgi film kahramanlarının olduğu, kızlar için çiçekli desenler tercih edilmelidir. Pile payları 1’e 2 olmalıdır fazla olursa sadeliğini kaybedebilir. Desenli kumaştan yapılacak olan duvar panoları ortamı daha da sevimli gösterecektir. Az metrajlı kumaş kullanılacağı için parça tüllerden alınıp daha da ucuza mal edilebilir.

 MUTFAKLAR

     Mutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Çünkü gün boyu yemek ve ısı dolayısı ile havasız kalıp diğer odalara pis koku yayılmasına neden olur. Mutfaklarda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veya piyasada ahşap, alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler tercih etmeliyiz. Kumaş tercih edilecekse kısa düz, açık renk modeller tercih edilmelidir. Jaluzi hem yıkama hem de kullanış açısından daha doğru tercihtir. M2 fiyatı ahşap jaluziler için 70 ila 110 milyon arasında, alüminyum mikro jaluziler için 20 ilâ 25 milyon arasında değişmektedir. Mutfakları modern ve havadar gösteren jaluziler 2-3 dk. banyoda musluğun altında yıkanabilme özelliğine sahiptir.  

 YATAK ODALARI

     Fantezi ve renkli olabilir. Yere kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek, desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Kadife, ipek santuk, tafta, saten kumaşlardan yapılmış perdeler yatak odalarındaki gizemi daha da ortaya çıkaracaktır. Perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı daha şık hale getirecektir.

* Tüllerimizi mutlaka colormatik deterjanlar ile yıkamalıyız.

** Kendinden desenli tek renk kumaşlar bu sene çok moda. 

* Yıkama yapılan tüllerimizi sıkma ayarında makinede bırakmamalıyız. 

** Perdelerde pile payı az verilmeli.  

* Pencerelerde mutlaka açık renk güneşlik kullanmalıyız.
(Akşamları perde yerine güneşlikleri örtmeliyiz.)  

** Perde ve tül ölçüsü alırken, kornişin iki buçuk katı metraj kumaş alınır.
(3 metre bir pencereye alınacak tül miktarı 7,5 metredir.) 

      Perde alırken iyi düşünün

    
Perde yaptırmak, eski perdeleri değiştirmek masraflı ve zahmetli bir iş. Üzerinde uzun düşünmek ve araştırmak gerekiyor. Sadece perdeleri değiştirerek bir evi yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Binlerce perdelik kumaş ve tül
arasından renk ve desen seçimi, bunların ev ya da ofisinize göre tasarımı ayrı bir uğraş gerektiriyor. Bu konuda profesyonel destek veren firmalar var. Fiyatlar ise kumaşın cinsine göre değişiyor. Ütü istemeyen polyester kumaşlar, ipek ve kotonlara göre çok daha ucuz.

     Ev tekstilinin öncülerinden Aykut Hamzagil, perdeyi modaya değil beklentilere göre seçmek gerektiğini söylüyor. Ancak her yıl popüler eğilimler ortaya çıkıyor. Örneğin hem güneşlik hem tül perde kullanacaksanız, bu sene organza kumaştan ince tüller revaçta. Crincle (krinkıl) denilen buruşuk görüntülü ve ütü istemeyen tüllerin modası yavaş yavaş geçiyor. Daha klasik, ağır mekanlarda şık kumaşlar tercih ediliyor. Tafta, kadife şönil hatta goblen perdeler drapeli ve Amerikan pileli uygulanabiliyor. Bu kumaşlar yıkandıktan sonra mutlaka ütü istiyor. Perde ütülemek istemiyorsanız perdelik kumaşınızn en az yüzde 67 polyester yüzde 33 pamuk içermesine dikkat edin.

Katlamalı perde diye adlandırılan ve ayrı bir mekanizmayla pencereye yerleştirilen modeller yeni evlenen çiftlerin ve genç odalarının favorisi. İki ayrı modeli var; çubuklu ve piliseli. Çubuklu modelde perdenin belirli yerlerine çubuk geçiriliyor ve mekanizması sayesinde yukarı çekildiğinde perde çubukların olduğu yerden katlanıyor. Piliseli modelde ise perde kendi üzerine katlanarak yukarı çekiliyor.

Düz hatlı perdelerden hoşlanmıyorsanız süs olarak korniş üzerine takılan farbalardan kullanabilirsiniz. Farbaların İtalyan, işkembe modeli, balon, pelerin dilim ve istiridye kabuğu olarak adlandırılan modelleri var. Son zamanlarda tuttuğu takımın renklerine göre farba yaptıranlar varmış.

Perde nasıl olmalı

Eskiden sadece mahremiyeti korumak amacıyla kullanılan perde, günümüz evlerinde dekorasyonu tamamlayan, odalara bütünlük katan ve görselliği zenginleştiren önemli bir unsur olarak ön plana çıkıyor.

Yaşanan alanlar, nasıl ve hangi zevke göre döşenmiş olursa olsun, perdesiz bir oda veya salon her zaman için o mekanın boş olduğu izlenimi verir. Pencereleri canlı renklerle örtülmüş bir evin sıcaklığı ise göz ardı edilemez. Eskiden mahremiyeti korumak macıyla kullanılan perde, günümüz evlerinde dekorasyonu tamamlayan, odalara bütünlük katan ve görselliği zenginleştiren önemli bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Perde bu kadar önemli olunca, dikişinden asılmasına kadar bir çok noktada kendiliğinden önem kazanıyor. Peki perde asmanın incelikleri nelerdir? Hiç düşündünüz mü?

Yaşanan alanlar, nasıl ve hangi zevke göre döşenmiş olursa olsun, perdesiz bir oda veya salon her zaman için o mekanın boş olduğu izlenimi verir. Pencereleri canlı renklerle örtülmüş bir evin sıcaklığı ise göz ardı edilemez. Eskiden mahremiyeti korumak macıyla kullanılan perde, günümüz evlerinde dekorasyonu tamamlayan, odalara bütünlük katan ve görselliği zenginleştiren önemli bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Perde bu kadar önemli olunca, dikişinden asılmasına kadar bir çok noktada kendiliğinden önem kazanıyor. Peki perde asmanın incelikleri nelerdir? Hiç düşündünüz mü?

Perde asmak kolay sanmayın!

Gelişen teknolojiyle beraber perde asma yöntemleri de teknik ve stil açısından farklılık gösteriyor. Eskiden olduğu gibi sadece ray üzerine takılmıyor artık perdeler; kimi zaman bir boru üzerinden sarkıtılıyor, kimi zaman da katlanarak asılıyor. Ancak ister katlamalı olsun ister raylı, önemli olan seçeceğiniz perdenin pencereye ve mekana uygun olması. işte size perdeleri asmak için on farklı yöntem;
Japon perde ya da panel perde sistemi: Minimal çizgilerin hakim olduğu bir dekorasyonda en uygun sistem Japon perde sistemi. ip mekanizması sayesinde perdeleri hareket ettirebildiğiniz gibi motorlu da yapabilirsiniz. Bu tip perdeleri koltukların rengiyle uyumlu tül gruplarından veya kalın gölgelik kumaş1ardan da yapmak mümkün.

 İp perdeler: Tarzınız modern, pratik ve aynı zamanda şık mekan yaratmaksa ip perdeler sizin için iyi bir seçenek. Farklı askı boruları ve aksesuarlarla zenginleştirilebilen bu stil, klasik çizginin dışına çıkmak isteyen isteyenler için ideal.

Farklı kombinasyonlar: Tekdüzelikten kurtulmak için katlamalı ve raylı perde seçeneklerini bir arada kullanabilirsiniz. Katlamalı perde kumaşını tül gruplarından, raylı sistemi ise güneşliklerden seçebilirsiniz. Katlamalı perde transparan tülden yapılmış ise askı borusu için şeffaf jaluzi çubuğu kullanabilir yada boruyu tül ile aynı renge boyatırsınız. Ayrıca gündüz katlamalı tül iyi bir gölgeleyici, gece ise kenar perdeleriniz örtücü olacağından mükemmel bir işlevsellik sunacaktır.

Duble perde uygulaması: Klasik ve zarif çizgilere sahip mekanlar için önerilen bu sistemde özellikle kalın gölgelikler dekoratif bir işlev kazanıyor. Duble perdelerin en önemli avantajı, her iki yüzünün de rahatça kullanılabiliyor olması. Klasik evlerde değişiklik arayanlar için iyi bir seçenek.

Korniş perde: Günümüze kadar gelen ve en bilindik perde asma sistemi. Dikişli yada serbest pililer yapılarak rayın üzerine asılan tül ve gölgelik sisteminde ray mekanizmasını gizlemek için perdenin üzerine ince bir kat farbala geçebilir veya kartonpiyer perdelik içine asabilirsiniz. Gölgelikleri farklı aksesuarlarla iki yanda toplayarak eve zenginlik katabilirsiniz.

Stor perde: Yalın ve fonksiyonel yaşam alanları için iyi bir alternatif olan stor perdelerin yaylı ve zincirli olmak üzere iki farklı mekanizma seçeneği bulunuyor. Çalışma odası için yaylı sistem daha elverişli iken, salon ya da yatak odaları için zincirli olanı tercih edebilirsiniz. Bu sayede stor perdeyi istediğiniz yükseklikte sabitleyebilirsiniz.

Ahşap panel perde: Perdelerinizi sınırlamak istemiyorsanız geniş duvarlarda yere kadar uzanan ahşap panel perdeler kullanarak, diğer kumaş perdeler ile birlikte daha işlevsel ve dekoratif mekanlar yaratabilirsiniz. Ahşap panel perde sisteminde perde bantları için jüt, bambu ve ahşap örgülü natürel malzemeler tercih edebilirsiniz.

 Rustik perde: Tavan yada duvarda bir mekanizma uygulamak istemiyorsanız rustik tarz perdeler sizin için ideal bir çözüm olabilir. Farklı malzeme seçenekği bulunan askı boruları üzerine halkalar, metal mandallar ya da kurdele yardımı ile asacağınız perde kolay değiştirme olanağı sağlar. Özellikle yazlık evlerde tercih edilebilecek bir çözüm.

Rulo katlamalı perde: Katlamalı perde seçenekleri arasında yer alan bu sistemde, perdeyi uzun kordonları sayesinde yukarı doğru rulo yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dikey perde: Küçük ve fazla ışlk almayan bir ev varsa bu tarz bir çözüm en uygunu olabilir. Kolay kumanda sistemi sayesinde evlerde ferah mekanlar yaratmayı mümkün kılan bu sistem, özellikle yüksek tavanlı yerlerde daha sık kullanılabilir. PVC veya kumaş olarak farklı renk ve desenler sayesinde zevkli mekanlar oluşturabilirsiniz.

Perde bakımı
Pamuklu ve ketenler çabuk çeken kumaşlar olduğundan perdelerinizi kullanmadan önce bir defa yıkamayı öneririz. Tül perdeyi yıkarken makinenin özel yıkama programını kullanmak ve uygun deterjan seçmek doğru uygulamadır. Sentetik kumaşlı tülleri makineden çıkar çıkmaz asarsanız ütüye gerek olmadan düzelir. Çok hassas kumaşlarınız için kuru temizleme yaptırabilirsiniz.

Perde ölçüsü nasıl alınır?
Ölçü alırken dikkat etmeniz gereken noktalar kullanılacak perdenin yerinin belirlenmesi ve montaj yerinin uygunluğudur. Daha sonra ölçünüzü alabilirsiniz.

Pilise perde ölçüsü: Pilise perde ölçüsü odanın tavanından alınır. Tavandan alacağınız ölçülerde pencerenin kenarlarından 10 cm taşma yaparak, yükseklikte ise tavandan pencere bitimine kadar ölçü alınması uygundur.

Panel (Japon) perde ölçüsü: Panel perde ölçüsü de en doğru tavandan alınır. Bu perdeler için pencerenin sağı veya solunda panellerin toplanacağı bölümün olmasına dikkat edilmelidir. Panel boyları tavandan yere kadar ve genişliği pencerelerin eninden en az 50x60 cm kenarlara taşarak alınmalıdır.

Rustlk perde ölçüsü: Rustik perdeler için en uygun ölçü alma şekli duvardan ölçü şeklidir. Ancak günümüzde farklı boru sistemleri ile isteğinize göre tavandan da kullanabilirsiniz. Duvardan ölçü alırken pencerelerin kenarlarından 15x20 cm taşma payı bırakarak ölçü alınır. Genişlikte ise 180 cm aşan rustik perdeler için ortaya taşıyıcı ayak takılması gerekli olacağından perdenin 2 parça şeklinde kullanılması daha sağlıklı olur.

Gelişen teknolojiyle beraber perde asma yöntemleri de teknik ve stil açısından farklılık yaşıyor. İster raylı olsun ister katlamalı, önemli olan seçeceğiniz perdenin pencereye ve mekana uygun olması.

Perde Terimleri Sözlüğü

Apre

Perdelere kumaşlarına buruşmazlık özelliği veren bir tür kimyasal..

Biye

Perdelerin kenarına kendi kumaşından veya başka kumaştan geçirilen ince şerit.

Dolama

Perde boruları üzerine farklı bir kumaşı dolamak suretiyle yapılan süslemeler.

Drape

Tavan yada perde aralarında kullanılan kumaştan süsleme dilimleri.

Farbala

Korniş yada perde boruları üzerinde kullanılan büzgülü süs, fırfır.

Gipür

Koton veya ipekten işlenmiş, bir tür geniş dantel.

Jakar

Farklı renk ve zemin dokusu üzerinde karmaşık desenli dokuma.

Jut

Dokumacılıkta kullanılan lifli bir tür bitki.

Kapsül

Rustik perde çeşitlerinde, kumaşlar askı deliklerinin üzerine takılan farklı renklerde metal veya plastikten yapılan yuvarlak aksesuarlar.

Piko

ince kumaşlarda kumaşın kenarına dıştan içe doğru yuvarlayarak bir çırpma dikişiyle yada kıvrımının altından tutarak yapılan kenar dikişi.

Pili

süslemek amacıyla düzenli aralıklarla kumaşı katlayıp üst üste getirerek yapılan kıvrım.

Püskül

Püskül Bir ucu bağlı öbür uçları serbest bırakılmış, iplik demeti.

Perde Ölçülendirmeleri ve Hesaplamaları

 Perde Ölçülendirmeleri ve Hesaplamaları

1 - Tavandan Ölçümlendirme
Briz perde dışında tüm perde seçeneklerinde alınan ölçümlendirme şeklidir. Kumaş yada tül perde ölçüleri korniş tirajlı ray alüminyum ray gibi perde taşıyıcı sistemler yardımı ile tavana monte edilirler. Bu yüzden öncelikle perde taşıyıcı sistemlerin ölçümlendirilmesinin nasıl yapılacağını anlatmamız gerekir.
Perde Taşıyıcı Sistemler : Tül, kumaş, katlamalı, güneşlik gibi perdeleri tavanda taşımaya ve çalıştırmaya yarayan mekanizmalı yada manuel sistemlerdir. Perde taşıyıcı sistem seçenekleri aşağıdaki gibidir.
Korniş : Tekli, ikili ve üçlü seçenekleri bulunan perdelerin sağa veya sola hareket etmesini sağlayan, alüminyum yada pvc den yapılmış perde taşıyıcı raylardır.
Tirajlı Ray : Sadece teklileri bulunur. Alüminyum perde taşıyıcı rayın ip kontrol sistemli olanıdır. İp kontrolü sayesinde perdenizi isteğe bağlı olarak sağa sola veya ortadan açılır olarak çalıştırabilirsiniz.
Katlamalı Perde Mekanizması : Katlamalı perdeleri aşağıya ve yukarıya doğru açılıp kapanmasını zincir, ipler ve dişli yardımı ile sağlayan perde taşıyıcı sistemdir.
Panel Perde Mekanizması : Ortalama 60 cm genişliğinde hareketli panellerden oluşan, ip kontrolü sayesinde tercihe bağlı olarak panellerin sağa sola ve ortadan açılmasını sağlayan perde taşıyıcı sistemdir. Paneller kendi eksenleri etrafında dönmezler. Sadece geniş ve yere kadar olan cam cephelerde tercih edilmelidir.
Korniş Ölçüsü Nasıl Alınır? Her ölçüde olduğu gibi öncelikle tavana bakılmalı ve perdelik olup olmadığı tespit edilmelidir. (perdelik ; Alçı, strafor, poliüretan ve ahşap gibi malzemelerden üretilmiş olup perde taşıyıcı sistemleri veya rayları gizlemeye yarayan tavanda pencere genişliğinde yada duvardan duvara yapılmış uygulamadır.) Perdelik var ise korniş ölçüsü perdelik ölçüleri baz alınarak aynı genişliklerde alınmalıdır. Eğer perdelik yok ise pencere genişliklerinden 20 -30 cm taşılarak alınmalıdır. Örneğin perdelik olmayan bir cephede pencere genişliği 250 cm ise korniş genişliği ortalama 300 cm olabilir. Korniş seçimi ise kullanılacak perde çeşitlerine göre yapılmalıdır. Tek raylı olmak üzere dört raya kadar standart korniş seçenekleri mevcuttur. Daha fazla perde takılacak ise bu taktirde iki adet üçlü korniş rayı kullanılarak seçenek arttırılabilir. Örneğin bir cephede fon perde, tül perde ve güneşlik perde kullanılacak ise bu uygulama için üç raylı korniş yeterlidir.
Tirajlı Ray Ölçüsü Nasıl Alınır? Her ölçüde olduğu gibi öncelikle tavana bakılmalı ve perdelik olup olmadığı tespit edilmelidir. (perdelik ; Alçı, strafor, poliüretan ve ahşap gibi malzemelerden üretilmiş olup perde taşıyıcı sistemleri veya rayları gizlemeye yarayan tavanda pencere genişliğinde yada duvardan duvara yapılmış uygulamadır.) Perdelik var ise tirajlı ray ölçüsü perdelik ölçüleri baz alınarak aynı genişliklerde alınmalıdır. Eğer perdelik yok ise pencere genişliklerinden 20 -30 cm taşılarak alınmalıdır. Örneğin perdelik olmayan bir cephede pencere genişliği 250 cm ise tirajlı ray genişliği ortalama 300 cm olabilir. Tirajlı ray siparişi verilirken perdeyi kontrol etmeye yarayan ip yönünün ne tarafta olacağı ve ortadan açılır olup olmayacağına dikkat edilmelidir. Standart rengi alüminyum üzeri beyaz statik boya kaplamadır.
Katlamalı Perde ve Mekanizma Ölçüsü Nasıl Alınır : Bu ölçümlendirmede tavanda perdeliğin olup olmaması çok önemli değildir. Nedeni ise mekanizmanın önü kumaş ile örtülü olduğundan dolayı estetiği bozacak bir görünüm sergilemez. Katlamalı perde mekanizma ölçüsü alınırken kumaş enine bağlı olarak ölçümlendirmeler farklılık gösterir. Kumaş enleri bazı markalara ve kumaş cinslerine göre değişkendir. Standart kumaş enleri 140 cm iken, bazı markalar (Bondrap) 280 cm enindedir. Yine aynı şekilde tül enleri de 280 cm ile 300 cm arasında değişir. Bu durumda ölçümlendirme sırasında kullanılacak olan kumaş enine ve cinsine dikkat edilerek mekanizma ölçüsü alınmalıdır. Örneğin pencere genişliğinizin 300 cm olduğunu düşündüğümüzde, bu pencerede alınacak mekanizma ölçümlendirme seçenekleri kısaca şunlardır. Standart bir kumaş kullanılmak ve perde tek parça yapılmak isteniyor ise kumaş eni 140 cm ile sınırlı olduğundan dolayı bu seçenek uygun değildir. Bunun yerine 280 cm eninde kumaş (Bondrap) yada tül kullanılmalıdır. Peki 300 cm genişliğinde bir pencerede tek parça katlamalı perde yapılmak istendiği taktirde nasıl olurda 280 cm eninde kumaş yada tül kullanılabilir? Şöyle ki 280 cm eninde kumaş yada tüllerde en boy olarak kullanılır bu kumaş ve tül üzerindeki desen yada dokumalar perdelik kumaşlarda bu mantığa göre işlenmişlerdir. Dolayısı ile dikiş payı dahil olmak üzere 350 cm kumaş yada tül top üzerinden kesilerek çok rahat bir şekilde istenilen ölçüdeki katlamalı perde dikilebilir ve bu mekanizma üzerine adapte edilebilir. Diğer seçenek ise 300 cm genişliğindeki bir pencerede, Türk standartlarına göre açılır kanat genişlikleri 80 ile 90 cm arasında değişkendir ve muhtemelen bu tür ölçüde bir adet solda bir adet sağda açılır kanat ortada ise sabit kanat olmak üzere toplam üç bölmeden oluşmuştur. Kanat genişlikleri 90 cm 120 cm 90 cm dir. Bu durumda 90 cm lik ölçü için 100 cm mekanizma ölçüsü alınır 120 cm lik sabit orta kanat için 119 cm mekanizma ölçüsü alınır sağdaki diğer açılır kanat için ise yine 100 cm genişliğinde mekanizma ölçüsü alınır. Bu şekilde kenarlardan 10 ar cm taşmış ve perdelerin birbirleri ile sürtünmemesi içinse aralarda 0,5 cm boşluk bırakmış olduk. Yükseklik / boy ölçüsü alınırken ise tavan ile pencere denizlik boyu arasındaki ölçü alınmalıdır. Bu ölçünün 180 cm olduğunu düşünelim bu durumda boya da 10 cm denizliği geçmesi için pay eklenmesi gerekir. Ancak gerekli pay yok ise denizlik üzerinde kalınabilir. Yere kadar olan pencerelerde ise boy ölçüsü yere kadar alınmalıdır. Eğer pencere kenarlarından taşma alanları da yeterli değilse bu durumda pencerenin uygun noktasına kadar taşılarak mekanizma genişlik ölçüsü alınmalıdır. Sonuçta böyle bir mekanizma ölçümlendirmesinde standart 140 cm enlerinde kumaşlar rahatlıkla kullanılabilir. Katlamalı perde enlerinde / genişliklerinde 140 cm yi geçmemek çok daha doğru bir seçimdir. Perdelerin pencere kanat genişliklerine göre yapılması estetik ve işlevselliği artırır. Yukarıda açıkladığımız gibi katlamalı perde mekanizmaları zincir yardımı ile aşağıya ve yukarıya doğru açılıp kapanan bir sistemdir. Bu durumda zincirlerin yönleri ne olmalıdır. Zincir yönlerini tayin ederken açılır kanatlarında menteşe yönünü tercih etmelisiniz, böylelikle zincirleriniz pencere açılıp kapandığında sıkışmaz ve tahrip olmaz. Sabit pencere bölmelerinde ise size kullanımı en kolay gelen yönü tercih etmenizde sakınca yoktur. Yukarıdaki 90 cm 120 cm 90 cm lik pencereyi baz aldığımızda mekanizma zincir yönleri sol, sağ, sağ olmalıdır. Katlamalı perde ölçüsünde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tavan ile kanat arasındaki toplama payıdır. Standart evlerde açılır kanat ile tavan arasındaki pay genelde 40 cm ile 60 cm arasında değişkendir. Katlamalı perdelerin ise yukarı doğru toplandığında oluşturmuş olduğu toplama payı min. 25 cm dir. Dolayısı ile kanat ile tavan arasındaki payın 25 cm altında olan evlerde katlamalı perde dikildiği taktirde açılır kanatlar işlevlerini tam olarak yerine getiremezler. Perdeler açılır kanatların altında kalır ve kanatlar perdelere takılarak açılamazlar. Bu durum hem kanatların açılmamasına hemde dikilmiş olan perdenin açılır kanatlara takılmasından dolayı deforme olmasına sebebiyet verir.

Katlamalı Perde Kumaş Metrajı Nasıl Hesaplanır?

140 cm ene göre kumaş metrajı hesaplaması Katlamalı perde ölçülerimizin yukarıdaki ölçüde anlattığımız gibi genişliği 100 cm boyu 180 cm olduğunu düşünelim. Böyle bir ölçüye eklenmesi gereken dikiş payı boydan 40 cm dir. (arkadan çubuklu katlamalı perdeye göredir) bu durumda bu perde için gerekli kumaş miktarı 220 cm dir. Katlamalı perdenin çubukları için gerekli kumaşlar kenar parçalarından elde edilecektir.
280 cm ene göre kumaş metrajı hesaplaması Katlamalı perde ölçülerimiz yine yukarıdaki ölçüde olduğu gibi tek parça ve genişliği 300 cm boyu 180 cm olduğunu düşünelim. Bu durumda kenar dikiş payları için toplam ölçüye 50 cm eklediğimizde perdenin dikilebilmesi için gerekli metraja ulaşacağız. Toplam 350 cm kumaş bu perdenin dikilebilmesi için yeterlidir. Boya eklenmesi gereken 40 cm lik dikiş payı ise kumaş eni boy kullanıldığından yeterli gelecektir.

Panel Perde ve Mekanizma Ölçüsü Nasıl Alınır? Panel perde mekanizması üzerindeki panel genişlikleri 50 cm ile 60 cm arasında değişiklik gösterir. İsteğe bağlı olarak bu ölçülerin altında yada üzerinde üretilebilir. Ancak en uygun ve estetik ölçüler 50-60 cm arasında kalan ölçülerdir. Panel perde ve mekanizma ölçüsü alınırken şunlara dikkat edilmelidir. Bu ölçümlendirmede de katlamalı perde de olduğu gibi perdelik olup olmaması çok önemli değildir, çünkü kumaş panellerin üzerlerini örtecek şekilde dikilir. Panel perde ölçüsünde yukarıda bahsettiğimiz gibi panel genişlikleri genelde 50-60 cm arasında değiştiği için pencere kenarlarında yer müsait ise her bir kenar için 50-60 cm arasında boşluk bırakılmasında fayda vardır. Çünkü paneller tercihe göre ister ortadan açıldığında istenirse de kenarlarda toplandığında camları örtmemiş olurlar ve kendilerine ayrılmış bu alan içerisinde dururlar. Yeterli genişliğin olmadığı yerlerde ise ortadan açılır yerine kullanım alanının kolaylığı göz önünde bulundurularak sağda veya solda toplanır yapılmalıdır. Diğer dikkat edilecek konu ise aynı oda veya alan içerisinde farklı pencereler bulunuyor ise alınan mekanizma genişliklerinde panellerin farklı perdelerde birbirlerine çok yakın ölçülerde olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde ölçüden dolayı bir penceredeki perdenin panel genişlikleri 50 cm olurken diğer penceredeki perdenin panel genişlikleri 70 cm olabilir. Bu durumda aynı mekan içinde farklı panel genişliklerinde perdelere sahip olursunuz.
İşlevsellik olarak bir sakıncası yoktur ancak estetik olarak çok hoş durmazlar. Farklı pencerelerdeki perdelerin panel genişlikleri birbirlerinden 10 cm altında veya 10 cm üzerinde olmamasına dikkat edilmelidir. Panel perdelerde dikkat edilmesi gereken diğer konu ise pencerelerin yere kadar cam olmasında ve pencere genişliklerinin fazla olmasında fayda vardır. Panel perdeler yarım olarak ta dikilebilir veya üretilebilir. Ancak boyları yere kadar olduklarında yarım boya göre çok daha estetik dururlar. Ayrıca geniş cam cephelerde yine dar cam cephelere göre daha estetiktirler. Bu bilgiler doğrultusunda panel perde ölçüsü alınırken genişlik için yer yeterli ise pencere kenarlarından 50-60 cm taşılmalı boy içinse tavandan yerin 2-3 cm üzerinden alınmalıdır. Genişlikte kenarlardan 50-60 cm taşma payı yeterli değilse müsait olan max. Genişlik alınmalıdır. Örneğin 200 cm genişliğinde bir penceremizin olduğunu var sayalım oda tavan yüksekliğimizin 270 cm olduğunu düşünelim. Alınması gereken panel perde ve mekanizma ölçüsü perde ortadan açılır olacak ise genişlik 300cm yükseklik 267 cm olmalıdır. Perde sağda yada solda toplanır yapılacak ise genişlik 250 cm yükseklik ise 267 cm olmalıdır. Yön için yine en uygun kullanım alanı seçilmelidir.

Panel Perde Kumaş Metrajı Hesaplanması

140 cm kumaş enine göre : Panel perde genişliğinin / eninin 300 cm yüksekliğinin / boyunun 270 cm olduğunu varsayalım, bu durumda panel genişlikleri 60 cm ve 5 adet olacağından dolayı 140 cm kumaş eninden dikiş payı dahil 2 adet panel genişliğinde kumaş elde edilir. 5 adet panel içinse 3 en kumaşa ihtiyaç duyulur. Perdemizin boyu ise 270 cm olduğuna göre 30 cm de kumaş dikiş payı eklenir ve 300 cm boyunda kumaşa ihtiyaç duyulur. Bu durumda en ile boy u çarptığımızda 9 mt. Kumaş metrajına ulaşırız. Bu perde için gerekli kumaş metrajı 9 mt. Dir. Eğer astar veya perdenin aynı kumaştan duble dikilmesi isteniyorsa perde için çıkan metraj kadar astar veya aynı kumaştan kullanılır.
280 cm kumaş enine göre : Panel perde genişliğinin / eninin 300 cm yüksekliğinin / boyunun 270 cm olduğunu varsayalım, bu durumda panel genişlikleri 60 cm ve 5 adet olacağından dolayı 60 cm panellere 10cm dikiş payı eklenir ve 5 adet panel ile çarpıldığında 350 cm kumaşa ihtiyaç duyulur. Perdemizin boyu ise 270 cm olduğuna göre kumaş eni boy kullanılacağından dolayı sorun yoktur. Eğer astar veya perdenin aynı kumaştan duble dikilmesi isteniyorsa perde için çıkan metraj kadar astar veya aynı kumaştan kullanılır.

Korniş Üzeri Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır Tül Perde Metrajı Nasıl Hesaplanır? Tül ölçüsü genişliği / eni korniş genişliği ile aynı olmalıdır. Boy ise tavan ile yer arasındaki yükseklikten 2-3 cm kısa olmalıdır. Hesaplamaları ise kornişte alınmış olunan 100 cm genişlikte 250 cm tül kullanılmalıdır. Kornişlerde tül kullanımı ortalama 1 e 2.5 veya 3 olmalıdır. İsteğe bağlı olarak bu oranların altında veya üzerinde olabilir. Örneğin 200 cm genişliğinde / eninde 260 cm yüksekliğinde / boyunda bir pencerede korniş genişliğinin de 200 cm olduğunu varsayarsak ortalama 500 cm tül kullanılmalıdır. Tül boyu ölçüsü ise 257 cm olmalıdır. Kullanıcı tülün tek veya iki parça olup olmayacağına kullanım kolaylığına göre karar vermelidir. Tüller de en / genişlik boy olarak kullanılır, desen veya baskı bu mantığa göre işlenmiştir.

Korniş Üzeri Güneşlik Perde Ölçüsü Nasıl Alınır Güneşlik Perde Metrajı Nasıl Hesaplanır? Güneşlik ölçüsü genişliği / eni korniş genişliği ile aynı olmalıdır. Boy ise tavan ile yer arasındaki yükseklikten 2-3 cm kısa olmalıdır. Hesaplamaları ise kornişte alınmış olunan 100 cm genişlikte 150 cm güneşlik kullanılmalıdır. Kornişlerde güneşlik kullanımı ortalama 1 e 1.5 veya 2 olmalıdır. İsteğe bağlı olarak bu oranların altında veya üzerinde olabilir. Örneğin 200 cm genişliğinde / eninde 260 cm yüksekliğinde / boyunda bir pencerede korniş genişliğinin de 200 cm olduğunu varsayarsak ortalama 300 cm güneşlik kullanılmalıdır. Güneşlik boyu ölçüsü ise 257 cm olmalıdır. Kullanıcı güneşliğin tek veya iki parça olup olmayacağına kullanım kolaylığına göre karar vermelidir. Güneşliklerde en / genişlik boy olarak kullanılır, desen ve baskı bulunmaz standart renkleri bej, şampanya ve beyaz dır.

Korniş Üzeri Kumaş Perde Ölçüsü Nasıl Alınır Kumaş Perde Metrajı Nasıl Hesaplanır?
( Kumaş Perde Nedir : İpek, viskon, keten, şönil gibi birçok seçeneği bulunan kumaş grupları kullanılarak dikilir. Kullanım amaçları işlevselliği ve estetiği bir arada sergileyebilmektir. Tek başına yada mekanizma eklentisi ile düşünce sınırlarına bağlı olarak, birçok tasarım yapılabilir. Kumaş enleri ~140 - 300 cm arasında değişir. Kumaş üreticilerinin tavsiyeleri genelde kuru temizlemedir, ancak kumaş cinsine bağlı olarak 30 derecede hassas yıkama ile temizlikleri yapılabilir.)

140 cm genişliğinde / eninde korniş üzeri kumaş perde metraj hesaplaması ve ölçümlendirmesi; Korniş genişliklerine bağlı olarak 1 mt. genişlikte 1 en kumaş perde boyuna gerekli eklemeler yapılarak çarpılmalıdır.
Örneğin; Genişliği / eni 230cm, yüksekliği / boyu 255 olan bir pencere ölçüsünde kumaş perde hesaplaması yapılırken;
230 cm de 3 en kumaş kullanılacaktır. Bunun nedeni ise her metre. için bir en kumaş kullanılacağından kalan 30 cm için yine bir en kumaş kullanılmak zorundadır. (30 cm için aynı şekilde orantı yapacak olursak bu durumda kumaş eninden arta kalan parça hiçbir yerde kullanılamayacağı için fire olarak kalacaktır. Bunun yerine ölçüye yedirilmesi daha doğrudur.) Sonuç olarak 3 en kumaş boy ile çarpıldığında bu perde ölçümlendirmesi için gerekli toplam metraja ulaşılır. 3 en * ( 255 cm+ 30 cm perde dikiş payı=285 cm.) = 8,55 mt. kumaş.
8,55 mt. kumaş * birim fiyat (30.000.000 TL) = 256,500,000 TL Kumaş bedeli. Bu durumda ölçü ise genişlik korniş genişliği yani 230cm boyu / yüksekliği ise yer ile tavan arasındaki ölçüden 2-3 cm kısa olmalıdır yani boy 253 cm olmalıdır. 140 cm kumaşlarda bilinmesi gereken en önemli detay bu enlerin gerekli genişliğe ulaşabilmek için birbirine boyundan dikileceğinden dolayı perdeler kapalı iken dikişlerin görüneceğidir.
Kullanıcı kumaşın tek veya iki parça olup olmayacağına kullanım kolaylığına göre karar vermelidir.

280 cm genişliğinde / eninde korniş üzeri kumaş perde (Bondrap) metraj hesaplaması ve ölçümlendirmesi; Korniş genişliklerine bağlı olarak 1 mt. genişlikte 1,5 mt kumaş kullanılmalıdır.
Örneğin; Genişliği / eni 300cm, yüksekliği / boyu 255 pencere ölçüsünde kumaş perde hesaplaması yapılırken;
300 cm de 4.5 mt kumaş kullanılacaktır.
4,5 mt. kumaş * birim fiyat (60.000.000 TL) = 270,000,000 TL Kumaş bedeli. Ölçümlendirilmesi ise genişlik korniş genişliği yani 300cm boyu / yüksekliği ise yer ile tavan arasındaki ölçüden 2-3 cm kısa olmalıdır yani boy 253 cm olmalıdır.
Kullanıcı kumaşın tek veya iki parça olup olmayacağına kullanım kolaylığına göre karar vermelidir.
280 cm kumaşlar 140 cm eninde kumaşlar ile kıyaslandığında; 280 cm eninde kumaşların enleri boy olarak kullanıldığından, hesaplamalarında 140 cm enindeki kumaşlarda olduğu gibi boy ölçüsü göz önünde bulundurulmazlar. 280 cm eninde olan kumaşlarda max. Yükseklik / boy 270 cm yapılabilir. (kumaş enleri boy olarak kullanılır ve kumaş desenli ise standart olarak desenler bu mantığa göre kumaş üzerlerine yerleştirilmişlerdir.)

2 - Duvardan Ölçümlendirme

A - Rustikli Perde Ölçümleri,
Rustik Ölçüsü : Pencere çerçevelerinin kenarlarından 15-20 cm taşılarak alınır. (Kenarlardan taşma durumu olmayan yerlerde örn. Bir kenarı açık bir kenarı köşe olan pencerelrde köşe yere kadar olan genişlik / en ölçüsü alınır.) Max. Genişlik / en 6 mt. Max. Yükseklik / boy 270 cm yapılabilir.

Ölçü Şekli ; Özellikle tavanda kartonpiyer yani alçı perdelik olmadığı durumlarda alınması gereken ölçü şeklidir. Perdeler çerçeve üzerinden duruma göre 15-20 cm yükseklikte perde boruları üzerine farklı pile şekilleri ile yerleştirilir ve taşıtılır. Ölçü sırasında pencere çerçevelerinin kenarlarından 15-20 cm taşılarak genişlik ölçüsü alınır. (Kenarlardan taşma durumu olmayan yerlerde örn. Bir kenarı açık bir kenarı köşe olan pencerelerde köşe yere kadar olan genişlik ölçüsü alınır.) Örneğin pencere çerçevenizin eni 220 cm ise buna genişlik için her bir kenar için 20 cm ekleyecek olursak toplam iki kenar için 40 cm ekleyeceğimizden dolayı toplam genişliğe 40 cm eklenir. Bu durumda Rustikli Perde genişlik ölçümüz 260 cm dir. Perde boyu ölçüsü alınırken çerçevenin üst kenarından 15-20 cm tavana doğru taşılarak yere kadar olan ölçü alınır.

Yardımcı Açıklamalar
· Model olarak fon perdelerin etekleri yere oturtulmak isteniyorsa toplam yüksekliğe / boya 15 cm eklenir.
· Fon perdeler kenarlarda toplanmak isteniyorsa kuşak yada Braçol tutucu kancalar (Renso) kullanılmalıdır. Bununla birlikte kuşak veya Braçol siparişi verilmelidir.
· Fon perde ile birlikte altta tül ve güneşlik kullanılacaksa bunun için ölçümlendirmeye tül ve güneşlik rayı eklenmelidir. Tül ve güneşlik rayı ölçüsü rustik boru ölçüsü ile aynıdır.
· Rustik genişliği 250 cm ye kadar olan yerlerde alttaki tül perde tek parça yapılabilir. 250 cm den fazla olan yerlerde ise 2 parça yapılmalıdır. Tül perdeler estetik olarak tek parça işlevsellik olarak iki parça tercih edilmelidir. (Model olarak tül perdeler yere oturtulmak isteniyorsa toplam yüksekliğe / boya 5 cm eklenmelidir.
· Fon perdeler astarlı ve miflonlu yapılacak ise toplam tutar a kumaş metrajı kadar astar ve miflon eklenmelidir. Bu durumda perde dikiş ücreti de normal ücretin %25 üzerinde olacaktır.
· Pile şekilleri farklı bir model isteniyorsa bu pile şekline göre kumaş metrajı baz alınarak pile şeklinin birim fiyatına bağlı olarak kumaş metrajı ile çarpılır.


B - Gerdirme Sistemli Perde Ölçümleri : Temel olarak ölçümlendirme şekli rustikli perde ölçümlendirmeleri ile aynıdır. Aradaki fark gerdirme sistemlerde bir pencerede en fazla iki ayrı perde önlü ve arkalı olarak taşıtılabilir. Ön çelik kordonda fon yada kumaş perdeler bulunurken arka çelik kordonda ise tül yada güneşlik perdeler kullanılabilir. Kumaş metrajı hesaplamaları yine rustikli perde grubu ile aynıdır.

Kumaşların hesaplanma şekilleri (Genel Olarak Tüm Kumaş ve Tüllü Perdeler İçin Geçerlidir.)
Hesaplamaların Tamamı Serbest Pileye Göre Yapılmıştır. (Serbest pile; Kumaşların sadece kenarları kıvrılarak dikilip uygulanan pile şeklidir. Doğal bir görünüm sergilerler. Genel olarak tüm uygulanan yerlerde estetik dururlar.)
Fon Perde : Pencerelerde tül, katlamalı veya diğer perde seçeneklerinin önüne gelecek şekilde, sağına ve/veya soluna uygulanan, işlevselliği olmayan dekoratif amaçlı perdedir. Altta kullanılan perde uygulamalarına bağlı olarak kumaş tercihleri yapılabilir. Kumaş cinsi sınırlaması yoktur. Fon perdeler, kullanılan kumaşların karakteristik özelliklerine göre görünüm sergilerler.
Fon perde kumaşı metraj hesaplanması : Standart olarak fon perdelerin kumaş genişlikleri / enleri 140 cm dir. Ancak standart dışı bazı kumaş markaları (Bondrap) ve çeşitleri genişliklerini / enlerini 280 cm olarak tutarlar. Fon perdeler tül ile yapılacaksa genişlik standart 280 cm kabul edilir. Çünkü Türk Standartlarında tül genişliği / eni 280 cm dir.
Bu durumda
140 cm genişliğinde / eninde kumaş ile yapılacak fon perde kumaş metrajı hesaplamaları yapılırken ; Rustik perde borusu veya korniş genişliklerine bağlı olarak 1 mt. genişlikte 1 en kumaş perde boyuna gerekli eklemeler yapılarak çarpılmalıdır.
Örneğin; Genişliği / eni 230cm, yüksekliği / boyu 245 + 15 cm (etek oturtma payı) olan bir rustik perde ölçüsünde fon perde kumaşı hesaplaması yapılırken;
230 cm de 3 en kumaş kullanılacaktır. Bunun nedeni ise her metre. için bir en kumaş kullanılacağından kalan 30 cm için yine bir en kumaş kullanılmak zorundadır. (30 cm için aynı şekilde orantı yapacak olursak bu durumda kumaş eninden arta kalan parça hiçbir yerde kullanılamayacağı için fire olarak kalacaktır. Bunun yerine ölçüye yedirilmesi daha doğrudur.) Sonuç olarak 3 en kumaş boy ile çarpıldığında bu perde ölçümlendirmesi için gerekli toplam metraja ulaşılır. 3 en * ( 245 cm perde boyu + 30 cm perde dikiş payı + 15 cm yere oturma payı=290 cm.) = 8,7 mt. kumaş.
8,7 mt. kumaş * birim fiyat (30.000.000 TL) = 261,000,000 TL Kumaş bedeli.

280 cm genişliğinde / eninde kumaş (Bondrap) ile yapılacak fon perde kumaş metrajı hesaplamaları yapılırken ; Rustik veya korniş genişliklerine bağlı olarak 1 mt. genişlikte 1,5 mt kumaş kullanılmalıdır.
Örneğin; Genişliği / eni 300cm, yüksekliği / boyu 230 + 15 cm (etek oturtma payı) olan bir rustik perde veya korniş ölçüsünde fon perde kumaşı hesaplaması yapılırken;
300 cm de 4.5 mt kumaş kullanılacaktır.
4,5 mt. kumaş * birim fiyat (60.000.000 TL) = 270,000,000 TL Kumaş bedeli.

280 cm kumaşlar 140 cm eninde kumaşlar ile kıyaslandığında; 280 cm eninde kumaşların enleri boy olarak kullanıldığından, hesaplamalarında 140 cm enindeki kumaşlarda olduğu gibi boy ölçüsü göz önünde bulundurulmazlar. 280 cm eninde olan kumaşlarda max. Yükseklik / boy 270 cm yapılabilir. (kumaş enleri boy olarak kullanılır ve kumaş desenli ise standart olarak desenler bu mantığa göre kumaş üzerlerine yerleştirilmişlerdir.)

280 cm genişliğinde / eninde tül ile yapılacak fon perde kumaş metrajı hesaplamaları yapılırken;

Rustik genişliklerine bağlı olarak 1 mt. genişlikte 2 mt tül kullanılmalıdır. (Tül, kumaş a göre daha ince bir dokuya sahip olduğundan dolayı aynı dolgunluğu yakalayabilmemiz için bu şekilde hesaplanması gerekir. )

Örneğin; Genişliği / eni 300cm, yüksekliği / boyu 230 + 15 cm (etek oturtma payı) olan bir rustik perde ölçüsünde fon perde kumaşı hesaplaması yapılırken;
300 cm de 6 mt kumaş kullanılacaktır.
6 mt. kumaş * birim fiyat (60.000.000 TL) = 360,000,000 TL Tül bedeli.

280 cm tüller 140 cm eninde kumaşlar ile kıyaslandığında; 280 cm eninde tül enleri boy olarak kullanıldığından, hesaplamalarında 140 cm enindeki kumaşlarda olduğu gibi boy ölçüsü göz önünde bulundurulmazlar. 280 cm eninde olan kumaşlarda max. Yükseklik / boy 270 cm yapılabilir. (kumaş enleri boy olarak kullanılır ve kumaş desenli ise standart olarak desenler bu mantığa göre kumaş üzerlerine yerleştirilmişlerdir.)

Rustik Perde İçin Genel Açıklama
Fon perdelerde kumaş yada tül altlarına astar yada miflon isteniyor ise bu taktirde fon perde kumaş metrajları kadar astar ve miflon metrajı hesaplanarak fiyata eklenir. Bu tür dikişlerin işçilik fiyatları diğer seçeneklere göre %25 daha yüksektir.

Kumaş hesaplama değerleri
280 - 300 cm kumaşlarda ölçü değeri mt/tül dür.
140 cm kumaşlarda fon ve katlamalı perde için için kumaş enidir.

Rustik Üzeri Tül ve Güneşlik Perde Metraj Hesaplamaları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi TSE ye göre standart tül ve güneşlik genişlikleri 280 ile 300 cm arasında değişir. Rustik Perdelik üzerinde tül veya genişlik ölçüsü alınırken rustik genişliğini 2 ile çarptığımızda kullanılacak tül veya güneşlik miktarına ulaşırız. Bu durumda 150 cm genişliğinde / eninde 245 cm yüksekliğinde / boyunda bir rustikli perde için gerekli tül veya güneşlik miktarı 300 cm dir. Burada sipariş sırasında tül veya güneşliğin tek parça yada iki parça olup olmayacağının bildirilmesi gerekir ama dar bir ölçü olduğu için estetik olarak tek parça yapılmasında fayda vardır.

3 - Kasa Üzeri Ölçümlendirme (Bu bölümler yakında eklenecektir.)
Briz perde ölçümleri
Jaluzi perde ölçümleri
Stor perde ölçümleri
4 - Kasa İçi Ölçümlendirme (Hareketli Kanatlarda Kenar Kılavuzu veya Sabitleme Kullanılmalıdır.)
Jaluzi Perde Ölçümleri
Duet Perde Ölçümleri
Plise Perde Ölçümleri

Mekanizmalı Perdelerde;
· Pencere açma kapama kol uzunlukları standart 7 cm dir ancak eski binalarda 10 cm ye kadar artabilir bu yüzden ölçümlendirme sırasında min. 10 cm baz alınmalıdır.
· Çerçeve kenarlarından her bir perde için 10 cm taşılmalıdır. Yan yana gelen sıralı mekanizmalı perde ölçümlendirmelerinde sadece baştaki ve sondaki perde kenarlarından 10 cm taşılır.
· Mekanizmalı perdelerde mecbur kalınmadığı sürece ölçü tavandan alınmalıdır.

Genel Uyarı : Verilen ölçüler doğrultusunda dikilen tül veya kumaş en ve boylarında 1-2 cm fark olabilir. Ölçü alımı sırasında bu oran göz önünde bulundurulmalıdır


 

 

 02.10.2013  ::EVİNİZİN VAZGECİLMEZ AKSESUARI
   stor pedelerınızın secımını mekanınızda sunarak sızlere en uygun zebra yada stor perdelerı uygulamay...
      
 01.10.2013  ::PERDE BAKMADA ZAMAN KAYBINA SON
   sız degerlı musterılerımız bılındık uzere hayatımızın cogunu çalışarak gecırıyoruz haftanın ya bır g...
      
 01.10.2013  ::STOR PERDELERİZDE BAKIM
   stor perdelerınız yerınden alınır ve temızlıgı yapıldıktan sonra yerıne montaj yapılır...
      
 Tüm Haberler

Adres : Aziz Mahmut Hüda-i Mh. Doğancılar Cd. No :45 / B Üsküdar-İSTANBUL
Tel & Faks : +90 216 391 46 87 Gsm :+90 532 320 06 04
Email : cengizperde@cengizperde.com